zyliśmy. Teraz jest jednak zupełnie inaczej. Mamy coraz większą świadomość i wiemy, że energia odnawialna to przyszłość, w którą warto inwestować już teraz.
Dlatego nikogo chyba już nie dziwi, że na dachach pojawiają się coraz częściej kolektory słoneczne. Nadal jest to kosztowna inwestycja, ale znacznie tańsza niż w przeszłości. Można również się starać o różne dotacje dzięki którym koszt montażu kolektorów słonecznych jest znacznie tańszy.
W przyszłości zapewne każdy będzie posiadać panele słoneczne na swoim dachu. Być może nawet będzie to wymagane przez państwo, ponieważ dzięki temu można znacznie zaoszczędzić na energii elektrycznej. Zakłady energetyczne nie byłyby już potrzebne i ludzie mieliby więcej pieniędzy oraz dbaliby o środowisko. Odnawialna energia ma same plusy.
Otwór ma zwykle postać zwierciadła które
Kolektory słoneczne gromadzą ciepło pochłaniając światło słoneczne. Termin „kolektor słoneczny” powszechnie odnosi się do urządzenia do słonecznego podgrzewania ciepłej wody, ale może odnosić się do dużych instalacji wytwarzających energię, takich jak słoneczne rynny paraboliczne i wieże słoneczne lub urządzenia do podgrzewania wody, takie jak słoneczne podgrzewacze powietrza. Słoneczne kolektory termiczne dzielą się na skoncentrowane lub niekoncentrujące się. W kolektorach niekoncentrujących powierzchnia apertury tj. Obszar, który odbiera promieniowanie słoneczne jest w przybliżeniu taka sama jak powierzchnia absorbera, czyli obszar pochłaniający promieniowanie. Typowym przykładem takiego systemu jest metalowa płyta pomalowana na ciemny kolor, aby zmaksymalizować pochłanianie światła słonecznego. Energia jest następnie zbierana poprzez chłodzenie płyty płynem roboczym, często wodą lub glikolem przepływającym w rurach przymocowanych do płyty.
Kolektory koncentracyjne mają znacznie większą aperturę niż powierzchnia absorbera. Otwór ma zwykle postać zwierciadła, które jest zogniskowane na absorberze, którym w większości przypadków są rury przenoszące płyn roboczy. Ze względu na ruch słońca w ciągu dnia, kolektory skupiające często wymagają jakiejś formy systemu śledzenia słońca i z tego powodu czasami nazywane są kolektorami „aktywnymi”. Fotowoltaika zazwyczaj wykorzystuje te kolektory, by powstać mogła energia odnawialna.
W każdym razie skupmy się na
W końcu stwierdziliśmy, że stać nas na kupno czegoś takiego jak kolektory słoneczne. Dlatego w doborowym towarzystwie wybierzemy się do sklepu, by to zrobić. Chociaż w sumie możemy to zrobić bez wychodzenia z domu, co też jest dobrą opcją. Zwłaszcza w obecnej sytuacji. W każdym razie skupmy się na tym, czym jest energia odnawialna. Jak dobrze wiemy można wyróżnić wiele źródeł energii, z której ludzie korzystali na przestrzeni wieków. Przede wszystkim był to wiatr i woda, ale również słońce, a od pewnego czasu także na swój sposób ziemia, czy raczej gorące powietrze, ale o tym można napisać kiedy indziej. W każdym razie nas na pewno zainteresuje fotowoltaika, o której jest naprawdę głośno w ostatnim czasie. Ludzie coraz chętniej z niej korzystają. Dzięki temu mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy, bo przecież takie rozwiązanie jest o wiele tańsze niż normalne pobieranie prądu. Do tego na pewno powinniśmy zainteresować się tym, jakie sa możliwości dofinansowania takiego pomysłu, a także, jak szybko koszty zaczną nam się zwracać. Dzięki temu nie popełnimy żadnych naprawdę złych błędów podczas wyboru.
Ich rola będzie rosła bo nurtu
Są to odnawialne źródła energii. Ich rola będzie rosła, bo nurtu rzek nawet w ZSRR nie odwrócono. A OZE są w głównym nurcie.
Jest kilka źródeł OZE. My tutaj zajmiemy się tu energią elektryczną pod nazwą: fotowoltaika, kolektory słoneczne i energia odnawialna.
Na początku było słońce. To właśnie nasza energia odnawialna.
W naszej szerokości geograficznej niekiedy wystarczy kilka dni lata , aby zapewnić Ci, jako właścicielowi przydomowej elektrowni, wyprodukowanie takiej ilości energii, ile zimą przez cały miesiąc. Nie martw się jednak, słońca Ci nie zabraknie. Mało tego, To w tej chwili dużo lepsza inwestycja niż lokaty długoterminowe czy też obligacje.
Na przykład, jeśli zdecydowałbyś się na inwestycję w obligacje Skarbu Państwa, to Twoja stopa zwrotu wyniesie jakieś 3,2%. O lokatach bankowych w ogóle nie mówmy, żeby się nie irytować.
Jeśli natomiast zdecydowałbyś się na inwestycję w przydomową elektrownię fotowoltaiczną, to stopa zwrotu będzie zdecydowanie wyższa — nawet na poziomie 10%.
Jak? W jaki sposób? Fachowiec wszystko wytłumaczy.