Kiedy korzystać z paneli słonecznych i na co zwrócić uwagę? - Prąd ze słońca

fotowoltaika radom

Energia odnawialna jak sama nazwa wskazuje

Gatunek ludzki żyje na Ziemi od tysiącleci. Przez cały ten czas uczyliśmy się tego, w jaki sposób możemy wykorzystywać jej zasoby i eksploatowaliśmy je na potęgę - dzieje się to aż po dziś dzień, i to na skalę większą, niż

Kiedy korzystać z paneli słonecznych i na co zwrócić uwagę? - Prąd ze słońca fotowoltaika radom
ktokolwiek z nas jest sobie w stanie wyobrazić. Zasoby te jednak pewnego dnia się wyczerpią, dlatego od lat promowane jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Energia odnawialna, jak sama nazwa wskazuje, nie wyczerpie się nigdy, ponieważ odnawia się cały czas, będąc przy tym równocześnie jak najbardziej przyjazną planecie. Wielu ludzi nie jest jednak świadomych tego, że mogą zastosować energię odnawialną także w swoim zwykłym, codziennym życiu, przez co przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Wystarczyłoby uświadomić im, jak działa fotowoltaika i w jak znaczący sposób na lepsze ich życie mogą zmienić kolektory słoneczne. Gdyby tylko wiedzieli, jak ekologiczne - a przy tym oszczędne - jest to rozwiązanie, z pewnością szybko by się na nie zdecydowali.


Kolektory słoneczne również pochłaniają promienie słoneczne

Energia odnawialna jest to energia pozyskiwana z naturalnych zasobów przyrodniczych, generowana bezpośrednio lub pośrednio przez promieniowanie słoneczne, wiatr i biomasę. Do odnawialnego źródła energii z promieni słonecznych zastosowana jest technologia fotowoltaiczna i kolektory słoneczne. Fotowoltaika przetwarza promienie słoneczne na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne instaluje się na dachu budynku mieszkalnego lub gospodarczego. Panele różnią się od ogniw i przestrzeni montowanych na dachach i są to: ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne, montuje się je na małych dachach, natomiast ogniwa polikrystaliczne montuje się na dużej powierzchni dachu, między innymi na farmach. Kolektory słoneczne również pochłaniają promienie słoneczne, natomiast przetwarzana jest w energię cieplną. Kolektory instalowane są na dachu, na ścianie, lub na wolnej przestrzeni. Kolektory słoneczne dzielą się na dwa typy takie jak: kolektory płaskie i próżniowe. Kolektory płaskie posiadają płaskie absorbery i są skuteczniejsze w pochłanianiu energii słonecznej, działają sprawniej przy niskich temperaturach. Kolektory próżniowe posiadają budowę rurową absorbera i dzięki nim energia cieplna jest dłużej utrzymywana.
Montując fotowoltaikę lub kolektory warto, jest wziąć pod uwagę doświadczenie instalatora, ilość zamontowanej instalacji, jak i również opinię klientów.


Zwrot kosztów następuje już po kilku

Fotowoltaika w Polsce przeżywa aktualnie szybki rozwój. Program rządowych dofinansowań wyczerpał się, zanim rozpatrzono wszystkie wnioski. Coraz więcej dachów uzbrojonych jest w kolektory słoneczne.

Główną zaletą paneli słonecznych jest ekologia pozyskiwania energii. Nie występują tu gazy cieplarniane ani szkodliwe substancje tak, jak przy większości metod wytwarzania prądu. Instalacje fotowoltaiczne są też opłacalne. Zwrot kosztów następuje już po kilku latach, natomiast panele powinny działać prawidłowo ponad dwadzieścia, trzydzieści lat, w zależności od producenta.

Innym aspektem instalacji fotowoltaicznych jest ich masowość. Moc wytwarzana przez wszystkie działające w Polsce instalacje prywatne jest porównywalna do mocy sporej elektrowni. Jest to na pewno zauważalny udział w potencjale energetycznym kraju. I jest to wyłącznie energia odnawialna. Dodatkowo duże rozproszenie powoduje, że ewentualne awarie pojedynczych instalacji nie wpływa znacząco na wielkość produkcji prądu w całym kraju. Być może jest to przyszłość energetyki na świecie.


Odnawialne źródła energii wytwarzają znacznie mniej

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, ponieważ wciąż tego nie wie lub nie rozumie: czym jest energia odnawialna? Otóż taka energia to nic innego, jak źródło energii, które jest zrównoważone i określane jako ekologiczne, a to ze względu na swój przyjazny dla natury charakter. Odnawialne źródła energii wytwarzają znacznie mniej CO2 w porównaniu z dobrze nam znanymi paliwami kopalnymi jak węgiel, gaz ziemny czy ropa, przez co ich negatywny wpływ na środowisko jest bardzo niski. Wraz z postępującym wyczerpywaniem się tych tradycyjnych źródeł energii, znacząco wzrasta znaczenie odnawialnych źródeł energii. Ekolodzy bardzo się z tego cieszą, a na całym świecie rośnie świadomość społeczna w tym temacie. Ludzi coraz częściej interesuje np. fotowoltaika - na Zachodzie, ale także i w Polsce, rokrocznie zwiększa się liczba osób, które decydują się na kolektory słoneczne. Ta tendencja musi cieszyć, bowiem dzięki takiemu podejściu i działaniom pomagamy planecie, na której żyjemy, czyli de facto samym sobie.



© 2019 http://prad-ze-slonca.ckpss.edu.pl/